0603ZC104KAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603ZC104KAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
810μm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Width :
0.81mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
10V
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Pbfree Code :
yes
Length :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.1μF
Height :
0.9mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0603ZC104KAT9A
KYOCERA AVX 0603ZC104KAT9A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603ZC104KAT9A Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 10V can be used for operation.
0603ZC104KAT9A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V