0603YG105ZAT4A
Mfr.Part #
0603YG105ZAT4A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Depth :
810μm
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
Y5V F
Termination :
SMD/SMT
Height :
0.9mm
Published :
Length :
1.6mm
Tolerance :
-20% +80%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Width :
0.81mm
HTS Code :
Dielectric :
Y5V
Voltage - Rated DC :
16V
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitance :
1μF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Datasheets
0603YG105ZAT4A
KYOCERA AVX 0603YG105ZAT4A
1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)