0603YG105ZAT2A
Mfr.Part #
0603YG105ZAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
16V
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Height :
860μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.81mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Thickness :
889μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric :
Y5V
Tolerance :
-20% +80%
Number of Pins :
2
Capacitance :
1μF
Depth :
810μm
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
0603YG105ZAT2A
KYOCERA AVX 0603YG105ZAT2A
1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)