0603YD105MAT4A
Mfr.Part #
0603YD105MAT4A
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
889μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
X5R
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitance :
1μF
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Height :
900μm
Width :
0.81mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
16V
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
0603YD105MAT4A
KYOCERA AVX 0603YD105MAT4A
1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)