0603YC823KAT4A
Mfr.Part #
0603YC823KAT4A
Description
CAP CER SMD
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
X7R
Capacitance :
82nF
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
16V
Number of Pins :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dissipation Factor :
3.5 %
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Width :
810μm
Height :
0.86mm
Depth :
810μm
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Datasheets
0603YC823KAT4A
KYOCERA AVX 0603YC823KAT4A
82nF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations