0603YC471K4Z2A
Mfr.Part #
0603YC471K4Z2A
Description
CAP CER 470PF 16V X7R 0603
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
470pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
WRAPAROUND
Series :
FLEXITERM®
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Thickness :
889μm
Dielectric Material :
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
16V