0603YC334KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603YC334KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Depth :
810μm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Height :
940μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
0.33μF
Width :
0.81mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
0603YC334KAT2A
KYOCERA AVX 0603YC334KAT2A
0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)