0603YC334JAT2A
Mfr.Part #
0603YC334JAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.94mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
330nF
Tolerance :
5%
Case Code (Metric) :
Width :
0.81mm
Multilayer :
Datasheets
0603YC334JAT2A
KYOCERA AVX 0603YC334JAT2A
330nF 16V Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations