0603YC333KAT4A
Mfr.Part #
0603YC333KAT4A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603
Height :
0.86mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
0603
Number of Pins :
Width :
0.81mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
0.033µF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
1608
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
810μm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
3.5 %
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Datasheets
0603YC333KAT4A
KYOCERA AVX 0603YC333KAT4A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)