0603YC223KA12A
Mfr.Part #
0603YC223KA12A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Published :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.022µF
Voltage - Rated :
16V
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
810μm
Width :
812.8μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
889μm
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
0603YC223KA12A
KYOCERA AVX 0603YC223KA12A
0.022μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603YC223KA12A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0603YC223KA12A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V