0603YC222J4Z2A
Mfr.Part #
0603YC222J4Z2A
Description
CAP CER SMD
Width :
0.81mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
2.2nF
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Dielectric :
X7R
Reference Standard :
AEC-Q200
Package / Case :
Positive Tolerance :
5%
Height :
0.9mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
1.6mm
Negative Tolerance :
5%
Datasheets
0603YC222J4Z2A
KYOCERA AVX 0603YC222J4Z2A
2.2nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0603