0603YC151JAT2A
Mfr.Part #
0603YC151JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 150PF 16V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Published :
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±5%
Capacitance :
150pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
810μm
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
889μm
Datasheets
0603YC151JAT2A
KYOCERA AVX 0603YC151JAT2A
150pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)