0603YC123KAT2A
Mfr.Part #
0603YC123KAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0603
ROHS3 Compliant
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Published :
Number of Pins :
2
Height :
0.86mm
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
Unknown
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.012µF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.81mm
EAR99
Case Code (Imperial) :
Depth :
810μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
0603YC123KAT2A
KYOCERA AVX 0603YC123KAT2A
0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)