0603YC104MAZ2A
Mfr.Part #
0603YC104MAZ2A
Description
CAP CER SMD
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
yes
Negative Tolerance :
20%
Capacitance :
100nF
Reference Standard :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
0.9mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positive Tolerance :
20%
Width :
0.81mm
Dielectric :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Datasheets
0603YC104MAZ2A
KYOCERA AVX 0603YC104MAZ2A
100nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0603