0603YC103KAT2A
Mfr.Part #
0603YC103KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2001
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6mm
Voltage :
16V
Width :
0.81mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
10000pF
Thickness :
889μm
Tolerance :
±10%
Depth :
810μm
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
0603
Height :
0.86mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Dissipation Factor :
3.5 %
Datasheets
0603YC103KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0603YC103KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:16V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, 0603YC103KAT2A pinout, 0603YC103KAT2A datasheet PDF, 0603YC103KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0603YC103KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 0603YC103KAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)