0603YC102J4Z2A
Mfr.Part #
0603YC102J4Z2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Height :
0.9mm
Capacitance :
1000pF
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.81mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Length :
1.6mm
Series :
FLEXITERM®
Termination :
SMD/SMT
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
EAR99
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
0603YC102J4Z2A
KYOCERA AVX 0603YC102J4Z2A
FLEXITERM® 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)