0603YA100KAT2A
Mfr.Part #
0603YA100KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10PF 16V NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Width :
0.81mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitance :
10pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Multilayer :
yes
Thickness :
889μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
Depth :
810μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
0.9mm
Published :
Datasheets
0603YA100KAT2A
KYOCERA AVX 0603YA100KAT2A
10pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)