0603Y2508P20DCT
Mfr.Part #
0603Y2508P20DCT
Description
CAP CER 8.2PF 250V C0G/NP0 0603
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
8.2pF
Tolerance :
±0.5pF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y2508P20DCT
Knowles Syfer 0603Y2508P20DCT
FlexiCap™ 8.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)