0603Y2501P00HQT
Mfr.Part #
0603Y2501P00HQT
Description
CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 0603
Capacitance :
1pF
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603Y2501P00HQT
Knowles Syfer 0603Y2501P00HQT
FlexiCap™ 1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2501P00HQT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0603Y2501P00HQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm