0603Y2500561JXR
Mfr.Part #
0603Y2500561JXR
Description
CAP CER 560PF 250V X7R 0603
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
560pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0603Y2500561JXR
Knowles Syfer 0603Y2500561JXR
FlexiCap™ 560pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2500561JXR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0603Y2500561JXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm