0603Y2500330FFT
Mfr.Part #
0603Y2500330FFT
Description
CAP CER 33PF 250V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
33pF
Datasheets
0603Y2500330FFT
Knowles Syfer 0603Y2500330FFT
FlexiCap™ 33pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2500330FFT Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0603Y2500330FFT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm