0603Y2500181MXR
Mfr.Part #
0603Y2500181MXR
Description
CAP CER 180PF 250V X7R 0603
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
180pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0603Y2500181MXR
Knowles Syfer 0603Y2500181MXR
FlexiCap™ 180pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2500181MXR Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0603Y2500181MXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm