0603Y2500180KFR
Mfr.Part #
0603Y2500180KFR
Description
CAP CER 18PF 250V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
18pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0603Y2500180KFR
Knowles Syfer 0603Y2500180KFR
FlexiCap™ 18pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2500180KFR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0603Y2500180KFR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm