0603Y2500152KDT
Mfr.Part #
0603Y2500152KDT
Description
CAP CER 1500PF 250V X7R 0603
Capacitance :
1500pF
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603Y2500152KDT
Knowles Syfer 0603Y2500152KDT
FlexiCap™ 1500pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2500152KDT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603Y2500152KDT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm