0603Y2500120KFR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y2500120KFR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
12pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FlexiCap™
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0603Y2500120KFR
Knowles Syfer 0603Y2500120KFR
FlexiCap™ 12pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2500120KFR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603Y2500120KFR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm