0603Y2001P50BQT
Mfr.Part #
0603Y2001P50BQT
Description
CAP CER 1.5PF 200V C0G/NP0 0603
Capacitance :
1.5pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
200V
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Datasheets
0603Y2001P50BQT
Knowles Syfer 0603Y2001P50BQT
FlexiCap™ 1.5pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2001P50BQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0603Y2001P50BQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm