0603Y2000152JXR
Mfr.Part #
0603Y2000152JXR
Description
CAP CER 1500PF 200V X7R 0603
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
1500pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y2000152JXR
Knowles Syfer 0603Y2000152JXR
FlexiCap™ 1500pF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y2000152JXR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0603Y2000152JXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm