0603Y150P500CQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y150P500CQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 150V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
150V
Tolerance :
±0.25pF
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
FlexiCap™
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.5pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
0603Y150P500CQT
Knowles Syfer 0603Y150P500CQT
FlexiCap™ 0.5pF 150V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y150P500CQT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0603Y150P500CQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm