0603Y1501P60BQT
Mfr.Part #
0603Y1501P60BQT
Description
CAP CER 1.6PF 150V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
1.6pF
Datasheets
0603Y1501P60BQT
Knowles Syfer 0603Y1501P60BQT
FlexiCap™ 1.6pF 150V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1501P60BQT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0603Y1501P60BQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm