0603Y1501P40CQT
Mfr.Part #
0603Y1501P40CQT
Description
CAP CER 1.4PF 150V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
150V
Capacitance :
1.4pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
0603Y1501P40CQT
Knowles Syfer 0603Y1501P40CQT
FlexiCap™ 1.4pF 150V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1501P40CQT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0603Y1501P40CQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm