0603Y1501P00DQT
Mfr.Part #
0603Y1501P00DQT
Description
CAP CER 1PF 150V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
1pF
Datasheets
0603Y1501P00DQT
Knowles Syfer 0603Y1501P00DQT
FlexiCap™ 1pF 150V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1501P00DQT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0603Y1501P00DQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm