0603Y1500560GQT
Mfr.Part #
0603Y1500560GQT
Description
CAP CER 56PF 150V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
150V
Datasheets
0603Y1500560GQT
Knowles Syfer 0603Y1500560GQT
FlexiCap™ 56pF 150V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1500560GQT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0603Y1500560GQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm