0603Y100P400DQT
Mfr.Part #
0603Y100P400DQT
Description
CAP CER 0.4PF 100V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.4pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y100P400DQT
Knowles Syfer 0603Y100P400DQT
FlexiCap™ 0.4pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y100P400DQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0603Y100P400DQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm