0603Y1006P20CQT
Mfr.Part #
0603Y1006P20CQT
Description
CAP CER 6.2PF 100V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6.2pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y1006P20CQT
Knowles Syfer 0603Y1006P20CQT
FlexiCap™ 6.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1006P20CQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0603Y1006P20CQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm