0603Y1005P10CQT
Mfr.Part #
0603Y1005P10CQT
Description
CAP CER 5.1PF 100V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
100V
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
5.1pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y1005P10CQT
Knowles Syfer 0603Y1005P10CQT
FlexiCap™ 5.1pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1005P10CQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0603Y1005P10CQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm