0603Y1000562KDT
Mfr.Part #
0603Y1000562KDT
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 0603
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
5600pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603Y1000562KDT
Knowles Syfer 0603Y1000562KDT
FlexiCap™ 5600pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1000562KDT Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0603Y1000562KDT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm