0603Y1000560KAR
Mfr.Part #
0603Y1000560KAR
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0603
Capacitance :
56pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
9 Weeks
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Datasheets
0603Y1000560KAR
Knowles Syfer 0603Y1000560KAR
FlexiCap™ 56pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1000560KAR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0603Y1000560KAR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm