0603Y1000560JCT
Mfr.Part #
0603Y1000560JCT
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0603
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
56pF
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0603Y1000560JCT
Knowles Syfer 0603Y1000560JCT
FlexiCap™ 56pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)