0603Y1000272JDR
Mfr.Part #
0603Y1000272JDR
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y1000272JDR
Knowles Syfer 0603Y1000272JDR
FlexiCap™ 2700pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1000272JDR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
0603Y1000272JDR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm