0603Y1000270GQT
Mfr.Part #
0603Y1000270GQT
Description
CAP CER 27PF 100V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Capacitance :
27pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0603Y1000270GQT
Knowles Syfer 0603Y1000270GQT
FlexiCap™ 27pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1000270GQT Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0603Y1000270GQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm