0603Y1000120KFR
Mfr.Part #
0603Y1000120KFR
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
12pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0603Y1000120KFR
Knowles Syfer 0603Y1000120KFR
FlexiCap™ 12pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y1000120KFR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
0603Y1000120KFR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm