0603Y063P500CQT
Mfr.Part #
0603Y063P500CQT
Description
CAP CER 0.5PF 63V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
63V
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
0603Y063P500CQT
Knowles Syfer 0603Y063P500CQT
FlexiCap™ 0.5pF 63V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y063P500CQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0603Y063P500CQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm