0603Y0630562MET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603Y0630562MET
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 63V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
63V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FlexiCap™
Capacitance :
5600pF
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Datasheets
0603Y0630562MET
Knowles Syfer 0603Y0630562MET
FlexiCap™ 5600pF 63V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0630562MET Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.
0603Y0630562MET Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm