0603Y0630561JET
Mfr.Part #
0603Y0630561JET
Description
CAP CER 560PF 63V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Capacitance :
560pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
63V
Feature :
Soft Termination
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Datasheets
0603Y0630561JET
Knowles Syfer 0603Y0630561JET
FlexiCap™ 560pF 63V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0630561JET Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0603Y0630561JET Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm