0603Y0630391JDT
Mfr.Part #
0603Y0630391JDT
Description
CAP CER 390PF 63V X7R 0603
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
63V
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
390pF
Datasheets
0603Y0630391JDT
Knowles Syfer 0603Y0630391JDT
FlexiCap™ 390pF 63V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0630391JDT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
0603Y0630391JDT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm