0603Y0630333JXT
Mfr.Part #
0603Y0630333JXT
Description
CAP CER 0.033UF 63V X7R 0603
Capacitance :
0.033µF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0603Y0630333JXT
Knowles Syfer 0603Y0630333JXT
FlexiCap™ 0.033μF 63V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0630333JXT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0603Y0630333JXT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm