0603Y0630183JET
Mfr.Part #
0603Y0630183JET
Description
CAP CER 0.018UF 63V X7R 0603
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.018μF
Tolerance :
±5%
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603Y0630183JET
Knowles Syfer 0603Y0630183JET
FlexiCap™ 0.018μF 63V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0630183JET Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0603Y0630183JET Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm