0603Y0630153KXR
Mfr.Part #
0603Y0630153KXR
Description
CAP CER 0.015UF 63V X7R 0603
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.015µF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0603Y0630153KXR
Knowles Syfer 0603Y0630153KXR
FlexiCap™ 0.015μF 63V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0630153KXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
0603Y0630153KXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm