0603Y0630153KET
Mfr.Part #
0603Y0630153KET
Description
CAP CER 0.015UF 63V X7R 0603
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated :
63V
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
0603Y0630153KET
Knowles Syfer 0603Y0630153KET
FlexiCap™ 0.015μF 63V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0630153KET Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
0603Y0630153KET Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm