0603Y0630101KCR
Mfr.Part #
0603Y0630101KCR
Description
CAP CER 100PF 63V C0G/NP0 0603
Capacitance :
100pF
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
63V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0603Y0630101KCR
Knowles Syfer 0603Y0630101KCR
FlexiCap™ 100pF 63V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603Y0630101KCR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0603Y0630101KCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm